ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΓΑΛΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΤΗΣ  Ε’ ΚΑΙ ΣΤ’ ΤΑΞΕΩΝ ΣΤΗ 2η ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ  ΓΑΛΛΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

Τα τμήματα της Γαλλικής γλώσσας της Ε’ και ΣΤ΄ τάξεων του Σχολείου μας συμμετείχαν με την καθηγήτρια της Γαλλικής γλώσσας κυρία Στέλλα Λεονάρδου στη 2η διαδικτυακή Γαλλοελληνική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή Εβδομάδα που διοργανώθηκε από το Υπουργείο Παιδείας της Γαλλίας, το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος σε συνεργασία με το Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης, τη Γαλλική Πρεσβεία, την Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία (EΘΝΟΑ) και την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή.

Στη διαδικτυακή αυτή συνάντηση συμμετείχαν οι διοργανωτές του προγράμματος και εκπρόσωποί τους, Έλληνες και Γάλλοι καθώς και μαθητές σχολείων από την Ελλάδα και τη Γαλλία.

Οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν βίντεο με ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τους Ολυμπιακούς Αγώνες που θα διεξαχθούν το 2024 στο Παρίσι αλλά και να ακούσουν με ενθουσιασμό τις  παρουσιάσεις δύο σπουδαίων αθλητών, του  Έλληνα Παραολυμπιονίκη στον αγώνα δρόμου 400μ Γιάννη Σεβδικάλη και του ταλαντούχου Γάλλου αθλητή ξιφομαχίας Paul – Antoine De Belval,  να θέσουν τις δικές τους ερωτήσεις και να μοιραστούν μαζί τους τις εμπειρίες τους, τα βιώματα τους, τις γνώσεις τους για τον αθλητισμό, τα συναισθήματα τους πριν και μετά από κάθε νίκη τους.

Συγχαίρουμε όλους τους διοργανωτές για την εξαιρετική αυτή πρωτοποριακή πρωτοβουλία  που χάρισε συναρπαστικές εμπειρίες στους συμμετέχοντες μαθητές.