Συμμετοχή του 9ου Δημοτικού Σχολείου στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus – Prisme 3

Τμήμα της Γαλλικής γλώσσας της ΣΤ’ τάξης

Στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Εrasmus – Prisme 3, τρεις Γάλλοι Εκπαιδευτικοί και στελέχη της Εκπαίδευσης της Ακαδημίας Aix- Marseille επισκέφτηκαν το σχολείο μας και παρακολούθησαν το πρόγραμμα που υλοποίησαν οι μαθητές του τμήματος της Γαλλικής γλώσσας της ΣΤ΄ τάξης με την εκπαιδευτικό της Γαλλικής γλώσσας κα Στέλλα Λεονάρδου και τον εκπαιδευτικό της τάξης κ. Ευάγγελο Τσίγκρο με τίτλο: «Από τον Αίσωπο στο Ζαν ντε Λαφονταίν και τον Μαρκ Σαγκάλ»

Πώς τρεις καλλιτέχνες, ένας συγγραφέας, ένας ποιητής και ένας ζωγράφος που έζησαν σε διαφορετικές εποχές συναντήθηκαν ;

Ο Αίσωπος, αρχαίος Έλληνας συγγραφέας του 7ου αιώνα π.Χ, γνωστός για τους μύθους του , ο Ζαν ντε Λαφονταίν, ποιητής και μυθοποιός του 17ου αιώνα μ.Χ.  ο οποίος  εμπνεύστηκε από τους μύθους του Αισώπου και έγραψε τους δικούς του και ο Μαρκ Σαγκάλλ, Ρώσος ζωγράφος, του 20ου αιώνα ο οποίος για πολλά χρόνια εγκαταστάθηκε στο Παρίσι και σχεδίασε εξώφυλλα των μύθων του Ζαν ντε Λαφονταίν!

Οι μαθητές εμπνευσμένοι από αυτή την σχέση των τριών καλλιτεχνών επέλεξαν 4 κοινούς μύθους, τους μελέτησαν, διάβασαν τις ιστορίες τους στη Γαλλική γλώσσα,  ανακάλυψαν τα ηθικά τους διδάγματα και δημιούργησαν τα δικά τους εξώφυλλα τα οποία εξέθεσαν στα ταμπλό που βρίσκονται στο ισόγειο του σχολείου.

Τους δόθηκε η ευκαιρία να συζητήσουν με  Γαλλόφωνους Εκπαιδευτικούς,  να παρουσιάσουν τις εργασίες τους, να γράψουν στη Γαλλική γλώσσα, να σχεδιάσουν εμπνευσμένοι από μεγάλους καλλιτέχνες που έζησαν σε διαφορετικούς αιώνες.

Μια αξέχαστη εμπειρία για μαθητές και εκπαιδευτικούς!