Επίσκεψη του κ. Ερίκ Σενά (Eric Cénat) ηθοποιού, σκηνοθέτη και Διευθυντή του Théâtre de l’Imprévu της Ορλεάνης, στο 9ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο του προγράμματος του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος και Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης, "Η Γαλλόφωνη φλόγα ", εν όψει των Ολυμπιακών και Παρολυμπιακών αγώνων του Παρισιού τον Ιούλιο του 2024.
🇫🇷🇬🇷 Στο πλαίσιο των δράσεων του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος και του Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης εν όψει των Ολυμπιακών και Παρολυμπιακών αγώνων του Παρισιού τον Ιούλιο του 2024, το 9o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης φιλοξένησε την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024 τον ηθοποιό, σκηνοθέτη και Διευθυντή του Théâtre de l’Imprévu της Ορλεάνης, Ερίκ Σενά με την Υπεύθυνη Συνεργασίας του Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης κα Δανάη Ιωακειμίδου.
📖🇫🇷 Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Γαλλικής γλώσσας της Ε’ τάξης διάβασαν και δραματοποίησαν κάτω από την καθοδήγηση του κ. Σενά ποιήματα στη Γαλλική γλώσσα που έχουν σχέση με τα διάφορα αθλήματα των Ολυμπιακών αγώνων.
🔹 Είχαν επίσης την ευκαιρία να συνομιλήσουν με φυσικούς ομιλητές της Γαλλικής γλώσσας και να ανακαλύψουν τη ζωή στη Γαλλία, τα ενδιαφέροντα των συνομηλίκων τους και θέματα που αφορούν τη διοργάνωση των Ολυμπιακών Αγώνων.
✅ Η δράση ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα για τους μαθητές μας οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να προσεγγίσουν τη Γαλλική γλώσσας με έναν διασκεδαστικό και δημιουργικό τρόπο.
🙏 Eυχαριστούμε τον κ. Εric Cenat και την κα Danaé Ioakimidis για την εξαιρετική δράση !
❗ Ήταν για τους μαθητές μας μια μοναδική εμπειρία.