ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS + «Kινητικότητα για πρακτική άσκηση μικρής διάρκειας» («Mobilité d’apprentissage de courte durée») του Επαγγελματικού Λυκείου Aristide Briand της πόλης Orange της Νότιας Γαλλίας σε συνεργασία με το 9ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης.

🔹 Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus + “Mobilité d’apprentissage de courte durée” που υλοποιείται από το Επαγγελματικό Λύκειο Aristide Briand που βρίσκεται στην πόλη Orange της Νότιας Γαλλίας, σε συνεργασία με εκπαιδευτικές δομές της Θεσσαλονίκης, δύο από τις σπουδάστριες στο εν λόγω Λύκειο με αντικείμενο σπουδών βοηθοί διδασκαλίας, η Léandra Cessi και η Erika Gallet, πραγματοποίησαν πρακτική άσκηση διάρκειας 2 εβδομάδων από 19 έως 30 Μαρτίου 2024, κατά τη διάρκεια της διδασκαλίας της Γαλλικής γλώσσας στις τάξεις Ε΄ και ΣΤ΄ του σχολείου μας.

✅ Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να επικοινωνήσουν στη Γαλλική γλώσσα, να πραγματοποιήσουν παιγνιώδεις δραστηριότητες, με τη βοήθεια των δύο μαθητριών, να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιο τους στη γαλλική γλώσσα.

❗ Μια αξέχαστη εμπειρία για τους μαθητές μας και τις Γαλλίδες σπουδάστριες.

🙏Θερμές ευχαριστίες στις Συμβούλους Εκπαίδευσης Γαλλικής γλώσσας κα Χριστίνα Ενέ και κα Τριανταφυλλιά Σύβακα για τη στήριξη τους στο πρόγραμμα.