21/12/2023

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Στο πλαίσιο του μαθήματος ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ αλλά με τη συμμετοχή μας στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning "Folklore makes people alive" ζήσαμε μια υπέροχη εμπειρία με την παρακολούθηση του εκπαιδευτικού προγράμματος "Δείξε μου τη φορεσιά σου ... χόρεψε με την καρδιά σου" του ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥ ΧΟΡΟΥ ΔΑΣΚΑΛΩΝ ΚΑΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ,

Οι μαθητές αφού γνώρισαν την ποικιλομορφία των παραδοσιακών φορεσιών της Ελλάδας,  έμαθαν τα μέρη από τα οποία αποτελείται αλλά και για το συμβολισμό τους. Στη συνέχεια παίζοντας διαδραστικά παιχνίδια εμπέδωσαν τις γνώσεις τους. Η παρουσίαση συνεχίστηκε βιωματικά, καθώς τα παιδιά "ένιωσαν"τις παραδοσιακές φορεσιές καθώς κάποια από αυτά ντύθηκαν, βιώνοντας όλο το τελετουργικό της ενδυμασίας. Ιδιαίτερα συγκινητικές ήταν οι στιγμές όταν μαθητές φορούσαν φορεσιά από τον τόπο καταγωγής των παππούδων και γιαγιάδων τους !

Τέλος, το πρόγραμμα έκλεισε με παραδοσιακούς χορούς και τραγούδια αλλά και με τη διαπίστωση ότι τα παιδιά ως νέα γενιά οφείλουν να φυλάξουν αλλά και να διαδώσουν την πολιτιστική μας κληρονομιά και παράδοση που κληρονομήσαμε από τους προγόνους μας στη μελλοντική γενιά!

As part of the SKILLS WORKSHOP COURSE and with our participation in the European eTwinning project "Folklore makes people alive" we had a wonderful experience attending the educational program "Show me your costume ... dance with your heart" of the folklore dance group " ERGASTIRI PARADOSIAKOU HOROU DASKALON NIPIAGOGON THESSALONIKIS" .

We learn about the diversity of the traditional costumes of Greece, about the parts of which it is composed and also about their symbolism. Then by playing interactive games they we consolidated our knowledge. The presentation continued experientially, as we "felt" the traditional costumes as some of them dressed up, experiencing the entire ritual of dressing. Particularly moving were the moments when some of us wore costumes from the place of origin of their grandparents!

Finally, the program closed with traditional dances and songs but also with the realization that children as a new generation must preserve and also spread our cultural heritage and tradition that we inherited from our ancestors to the future generation!