Εκδήλωση φόρου τιμής για τα θύματα της γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου, 17-5-2019

Συγκινητική εκδήλωση φόρου τιμής για τα χιλιάδες θύματα της γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου και την συμπλήρωση των 100 χρόνων από αυτήν πραγματοποιήθηκε στο 9ο Δημοτικό σχολείο Θεσσαλονίκης, με την καθολική συμμετοχή των μαθητών, και ων εκπαιδευτικών, των γονέων και των παππούδων των μαθητών.

Οι μαθητές , απήγγειλαν στα ποντιακά ποιήματα, τραγούδησαν, είπαν τα γεγονότα των τραγικών εκείνων χρόνων και στο τέλος σε ένα πολύ διαφορετικό δρώμενο, υπό τους ρυθμούς της λύρας, κύκλωσαν εξωτερικά όλο το οικοδομικό τετράγωνο χορεύοντας.

Η συμμετοχή τής γειτονιάς, των περαστικών, των καταστηματαρχών ήταν πολύ μεγάλη και με χειροκροτήματα επιβράβευαν το δρώμενο.

Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους εκπαιδευτικούς, που βοήθησαν για να οργανωθεί η εκδήλωση, γιατί με αυτό τον βιωματικό τρόπο η εθνική μνήμη δεν χάνεται.