Οι μαθητές των Γαλλικών της Ε' και ΣΤ' τάξης του σχολείου μας μαζί με την εκπαιδευτικό των γαλλικών Στέλλα Λεονάρδου στις 16 Απριλίου 2019 επισκέφτηκαν την έκθεση "Souvenirs de Thessalonique - Αναμνήσεις από την Θεσσαλονίκη" στο Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης, στα πλαίσια του προγράμματος e-twinning που πραγματοποιούν κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2018-2019 σε συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο Gustave Loiseau που βρίσκεται στο Pontoise της Γαλλίας.

Στηριζόμενοι στην πολιτιστική κληρονομιά της Ελλάδας και της Γαλλίας οι μαθητές θα συγγράψουν με συνεργατικό τρόπο ένα παραμύθι στη Γαλλική και Ελληνική γλώσσα. Οι ανταλλαγές στοιχείων, οι εκπαιδευτικές επισκέψεις, οι δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν ή θα πραγματοποιηθούν θα επιτρέψουν την κοινή συγγραφή του παραμυθιού.