Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε σήμερα, Δευτέρα 9 Μαϊου 2022, η επίσκεψη του Πυροσβεστικού Σώματος στο σχολείο μας. Η διοργάνωση έγινε με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων σε συνεργασία με το Σύλλογο Διδασκόντων

Οι πυροσβέστες μάς ενημέρωσαν για τους τρόπους προφύλαξης από πυρκαγιά και ατυχήματα στο σπίτι, στο σχολείο, στο δάσος, στο δρόμο ... Στη συνέχεια έγινε επίδειξη της στολής του πυροσβέστη, του πυροσβεστικού αυτοκινήτου και της χρήσης της πυροσβεστικής μάνικας. Ιδιαίτερη χαρουμένη στιγμή για τους μαθητές της ΣΤ τάξης ήταν όταν κλήθηκαν να σβήσουν μια υποτιθέμενη φωτιά... χειριζόμενοι την πυροσβεστική μάνικα!

Ευχαριστούμε πολύ το Πυροσβεστικό Σώμα Ελλάδας για τη σημερινή του παρουσίαση και του υποσχόμαστε ότι σε περίπτωση πυρκαγιάς δε θα ξεχάσουμε να φωνάξουμε τρεις φορές "ΦΩΤΙΑ!", θα καλέσουμε το 199 (τηλέφωνο Πυροσβεστικής) ή το 112 (τηλέφωνο έκτακτης ανάγκης) και το 166 (τηλέφωνο ΕΚΑΒ/ Πρώτων Βοηθειών)

Δείτε το άλμπουμ των αναμνήσεων μας ΕΔΩ